Літопис запорізької полiцiї

Україна понад усе!

среда, 9 октября 2013 г.

Управління боротьби з кіберзлочинністю

У лютому 2012 року на розгляд до суду були спрямовані матеріали кримінальної справи відносно трьох мешканців м. Бердянська, які за допомогою спеціального приладдя отримували доступ до банківських карток та позбавляли потерпілих коштів. Конфіденційна інформація, необхідна для доступу до рахунків потерпілих, здобувалась зловмисниками за допомогою пристрою для зчитування інформації з банківських карток та мініатюрної відеокамери, яка фіксувала пін-код, що вводився власником картки. Пристрої розміщували на банкоматах. Злочинців було затримано під час зняття грошей. Матеріали кримінальної справи розглянуті судом з підтвердженням кваліфікуючих ознак ОЗГ.
У листопаді 2012 року співробітниками УБК ГУМВС України в Запорізькій області встановлено групу осіб, які на протязі квітня-листопада 2012 року
здійснювали злочинну діяльність, направлену на заволодіння коштами мешканців різних регіонів України, шляхом обману та зловживання довірою. Один із фігурантів знаходячись у місцях позбавлення волі, за допомогою мобільного телефону розміщував на сайті «АUТО.гіа.uа» в мережі Інтернет оголошення про продаж транспортних засобів за заниженою вартістю, після чого під час телефонних розмов, схиляв потерпілих на переказ у вигляді задатку коштів у сумі від 800грн. до 4.000грн. Після цього, за вказівкою організатора, його посібники, знаходячись на території м. Запоріжжя, за допомогою мережі банкоматів ПАТ КБ «Приватбанк» отримували готівкою перераховані кошти. За час здійснення злочинної діяльності, фігуранти заволоділи грошовими коштами інших громадян на суму понад 100.000 грн. За вказаним фактом порушено кримінальну справу за ч. З ст. 190 КК України. По кримінальній справі встановлено 15 потерпілих.
У грудні 2012 року викрито протиправну діяльність мешканки Василівського району, яка організувала мережу порностудій в режимі Он-лайн та розповсюджувала за допомогою глобальної мережі Інтернет фотографії порнографічного характеру. Свою протиправну діяльність фігурантка  здійснювала на   11   закордонних сайтах.  У  січні  2013  року зазначеної особі повідомлено про підозру у вчиненні злочину.

Загальна характеристик та основні види злочинів у сфері високих
інформаційних технологій
Глобальна мережа Інтернет несе із собою величезний потенціал як для прогресу, так і для зловживання. Шахрайства, у тому числі з пластиковими платіжними картками, крадіжки коштів з банківських рахунків, атаки у мережі та поширення протиправного контенту - це основні види злочинів, що вчиняються у мережі Інтернет.
Кіберзлочинність - це явище міжнародного значення, її рівень знаходиться у прямій залежності від рівня розвитку та впровадження сучасних комп'ютерних технологій, мереж їх загального користування та доступ до них.
У кримінальному законодавстві України встановлено відповідальність за вчинення злочинів у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку, а також за незаконні операції з використанням електронно-обчислювальної техніки, пов'язані з заволодінням майном.
Аналіз злочинності у сфері комп'ютерних технологій показує, що на сьогодні спостерігається збільшення випадків злочинних дій у сфері використання платіжних карток; незаконного списання коштів за допомогою систем віддаленого управління рахунками типу «клієнт-банк». Основні завдання міліції це встановлення злочинців, притягнення їх до відповідальності та відшкодування завданих збитків. Разом з цим, завдяки налагодженої співпраці з банківськими установами, правоохоронці мають можливість запобігати подібним шахрайським діям на стадії їх підготовки або замаху, в результаті чого злочинці не змозі отримувати гроші. Тому, для міліції, як захисників прав і свобод громадян головним є те, що потерпілому повертаються його гроші.
Кардери, а саме так називають шахраїв та хакерів, які працюють з пластиковими платіжними картками, постійно перебувають у пошуку способів виманювання у людей їхньої фінансової інформації. Останнім часом поширилося викрадення особистих даних прямо з банкоматів. Зловмисники встановлюють на них спеціальні пристосування - скіммери і накладки. Скіммер - це пристрій для зчитування даних, який злочинці приклеюють на карткоприймач банкомата. Накладку наклеюють замість справжньої клавіатури. У шахрайських приладах установлені спеціальні передатчики, які можуть пересилати всю отриману інформацію на мобільний телефон чи електронну пошту. Крім цього, зловмисники мають інші пристрої, які записують зчитану інформацію на будь-яку іншу картку з магнітною стрічкою. Іноді, шахраю достатньо потримати у руках чужу картку - треба лише встигнути переписати її номер та секретні три цифри СУ-коду, нанесені зі зворотного боку. Цих даних вистачить, щоб здійснити будь-який онлайн платіж, наприклад, купити щось в інтернет-магазині. Викрадення реквізитів з пластикових карток - не єдиний спосіб, завдяки якому діють кібершахраї. Популярнішим видом шахрайств, став обман на інтернет-аукціонах та інтернет-магазинах. За допомогою мережевого сервісу шахраї виставляють на продаж лоти, наприклад з побутовою технікою, якої насправді не існувало. Інтернет-аукціони зазвичай працюють за передоплатою. Отримуючи на свій рахунок гроші від покупців, шахраї не відсилають в обмін на них товар.
Спостерігається тенденція до зростання кількості випадків розповсюдження в мережі Інтернет протиправного контенту, а саме програмного забезпечення, аудіовізуальних творів та аудіо продукції з порушенням авторських та суміжних прав, а також продукції порнографічного характеру в тому числі дитячої порнографії.
Останнім часом усе більшого розмаху набуває діяльність організованих злочинних груп, які займаються розповсюдженням продукції порнографічного характеру, створеної із залученням неповнолітніх. Для цього створюються та використовуються платні веб-сайти з обмеженим доступом, які зазвичай хостяться за межами держави. Протидія таким злочинам засновується на принципі тісної співпраці з робочим апаратом НЦБ Інтерполу в Україні та правоохоронними органами іноземних держав.
Звертає на себе увагу той факт, що хостінг-провайдери України також у більшості випадків володіють інформацією про розміщення на переданих.в оренду серверах протиправного контенту, але у зв'язку з фінансовою зацікавленістю, а також відсутністю відповідальності та дієвого механізму контролю зі сторони правоохоронних органів не повідомляють про вказані факти.
З метою запобігання та протидії розповсюдженню протиправного контенту в мережі Інтернет, усунення причин і умов вчинення злочинів, а також забезпечення належного реагування на подібні інциденти Управлінням налагоджено співробітництво з правовласниками та їх юридичними представниками, підприємствами, що надають послуги хостингу, громадськими організаціями, які опікуються питаннями порушення авторських та суміжних прав, а також виконанням вимог Закону України "Про захист суспільної моралі".
Поради, як не стати жертвами кіберзлочинців:
уважно ставитися до вимог безпеки під час користування електронними сервісами, не розміщувати всієї персональної інформації у вільному доступі;
не повідомляйте інформацію про платіжну картку або картковий рахунок через мережу Інтернет, наприклад ПІН, паролі доступу до рахунків, термін дії платіжної картки, кредитні ліміти, персональні дані тощо;
для оплати товарів (послуг) через мережу Інтернет використовуйте окрему платіжну картку (так звана "віртуальна картка") з граничним лімітом, яка передбачена тільки для цього та не дає змоги здійснювати з її використанням операції в торговельній мережі та зняття готівки;
необхідно використовувати сторінки в мережі Інтернет (сайти/портали) тільки відомих і перевірених інтернет-магазинів. Перед придбанням товару або послуги бажано почитати відгуки на форумах, познайомитися з готовими роботами або послугами на сайті.
слід встановити на свій комп'ютер антивірусне програмне забезпечення і регулярно здійснювати його оновлення та оновлення інших програмних продуктів (операційної системи, прикладних програм). Це захистить вас від проникнення неліцензійного програмного забезпечення (вірусів).

Комментариев нет:

Отправить комментарий