Літопис запорізької полiцiї

Україна понад усе!

среда, 6 октября 2021 г.

Вільнянський районний відділ міліції

Із фотоальбому «Естафета мужності та героїки. 2008 рік»КІНЕЦЬ БАНДИ БРАТІВ ЧОРНИХ

(із спогадів ветерана слідства Івана Федоровича Філенка)

В ніч на 13 грудня 1980 року, невідомі злочинці через вікно пробрались в приміщення спортивного клубу заводу ім. Т.Г. Шевченко, розташованому на стадіоні м. Вільнянська, де металевою кувалдою пробили отвір у стіні і пробралися у стрілецький тир.

В тирі, злочинці пробили отвір у стіні зброярні, а потім розбили замки двох сейфів, з яких вкрали 5 малокаліберних пістолетів, 4 малокаліберних гвинтівки та більше 6 тис. патронів.
Про крадіжку зброї негайно було повідомлено МВС України, яке для розкриття злочину направило у Вільнянський райвідділ групу досвідчених оперативних працівників на чолі з заступником начальника  відділу карного розшуку МВС України полковником міліції Ферре Е. В.
У Вільнянському районному відділі був створений оперативний штаб, а на території Запорізької та сусідніх областей. у кожному райвідділі були створені оперативні групи, які займалися розкриттям цього тяжкого злочину.
Особливістю цієї надзвичайної події був той факт, що у лютому 1981 року відкривався ХХVI з’їзд КПРС і виникало припущення, що викрадена зброя може бути застосована під час проведення з’їзду і могло спричинити негативні політичні наслідки.
Розкриття  крадіжки зброї проводилося за операцією «Сито». Під час проведення цієї операції в області було розкрита велика кількість нерозкритих злочинів. Тільки у Вільнянському районі було розкрито майже 20 різних тяжких злочинів та допитано біля 7 тис. громадян. Під час проведення операції було вилучено 50 кг. срібла та інших матеріальних цінностей, вкраденого з цехів заводу ім. Т.Г. Шевченко..
Але незважаючи на величезний об’єм роботи та оперативні заходи, бандити продовжували вчиняти збройні напади на території Дніпропетровської та Запорізької області.
Весною 1981 року, за інформацією оперативного уповноваженого Вільнянського райвідділу, лейтенанта міліції Мандрича С.П., працівники карного розшуку Шевченківського райвідділу м. Запоріжжя, в с.м.т. Мокрянка у житловому будинку виявили керівника банди Чорного Григорія Григоровича, який при собі носив пістолет та міг застосувати зброю. Під психологічним тиском працівників міліції, бандит викинув зброю з під’їзду будинку і вийшов з піднятими руками. В цей же день, був затриманий і другий озброєний бандит Гречинкін Олександр, а також ще 4 члени бандитської групи.
Організатором банди були брати Чорні Григорій та Павло, які не тільки планували здійснення злочинів, але і дбали про знищення слідів. Так вони працювали в рукавичках, підпалювали магазини, здійснювали злочини в різних місцях району та області, використовуючи власний мотоцикл. Саме вони здійснили крадіжку зброї з тиру заводу ім. Т.Г. Шевченко у м. Вільнянську.
Щоб не викликати підозру, всі члени банди працювали, не пиячили та вели себе за місцем проживання добропорядно. Ролі банди були розподілені наступним чином: Григорій - організатор та авторитетний наставник. Гречинкін - виконавець, дуже добре володів пістолетом. Павло - виконавець, водій мотоцикла, Особливою була роль у «орденоносної» Марії Воробйової. Вона зберігала у власній  квартирі та збувала награбоване. Під час обшуку у неї під подушкою на дивані були виявлена сумка з вкраденими з тиру патронами та багато інших доказів злочинної діяльності. Інші два члени банди були простими виконавцями злочинів. Банда була дисциплінована і розробляла плани озброєння і самостійно займалась виготовленням зброї
Аналіз нерозкритих злочинів у кримінальних справах райвідділів області у різні роки, пояснення продавців магазинів та вилучені матеріальні цінності, як-то майже 30 сувоїв матерії, 40 одиниць одежі, взуття, посуд, біжутерія, горілчані вироби, тара, зброя та інше дали можливість слідчому викрити більше сотню епізодів злочинної діяльності банди.
Крадіжки з магазинів, угони автотранспортних засобів, збройні напади на магазини з вбивством сторожів, банда вчиняла на території Вільнянського, Запорізького, Василівського та Михайлівського районів Запорізької області.
В с.м.т. Славгород Дніпропетровської області, куди злочинці прибули на краденому автомобілі, Гречинкін за командою Чорного холоднокровно застрелив сторожа, після чого здійснили пограбування промтоварного магазину. З награбованими злочинці виїхали на Сімферопольське шосе, але автомобіль зламався і вони його кинули, не скориставшись награбованим.
В селищі Лежено Запорізького району бандити вчинили збройний напад на касу поштового відділення, але сторож встиг заблокувати двері і напад зірвався.
В селищі Балабіно Запорізького району, бандити напали на магазини та підстрелили сторожа пограбувавши магазин.
Всього на території Запорізької області більше ніж як 100 злочинів скоїли бандити майже на протязі трьох років. Багатотомна кримінальна справа була передана у прокуратуру Запорізької області за підслідністю, а в подальшому направлена до суду.
Кінець банди сумний: Чорний Григорій та Гречинкін Олександр засуджені до вищої міри покарання, а інші члени банди отримали великі строки ув’язнення.
Важливий вклад у розкриття багатьох злочинів внесли працівники Вільнянського районного відділу, а саме:
- Начальник відділу підполковник міліції Носко Я.М.;
- заступник начальника відділу Старостін М.В.;
- начальник карного розшуку Карташов А.М.;
- оперативники Ткачов Л.Є.; Ейсмонт В.А.; Мандрич С.П.;
- начальник слідчого відділення старший лейтенант міліції Поляк О.В.;
- слідчий лейтенант міліції Блохін В.В.;
- старший слідчий старший лейтенант міліції Філенко І.Ф.;
- експерт УМВС Запорізької області капітан Кузнецов А.Є.;
- працівники міліції карного розшуку міліції Шевченківського району.

Колишній начальник слідчого відділення Вільнянського РВ УМВС у Запорізькій області підполковник міліції Філенко Іван Федорович 22.11.2012Захиснику Вітчизни, ветерану ОВС  Опанасенко В.А. вручають
 цінний подарунок. 23.02.2012 р

Учаснику бойових дій у Афганістані, ветерану ОВС Неделько А.А. 
(ліворуч) вручають нагороду. 15.02.2012 р. м.Вільнянськ.

Учаснику бойових дій у Афганістані, ветерану ОВС Спиці А.В.(ліворуч) 
вручають  нагороду. 15.02.2012 р. м.Вільнянськ. Голова ради ветеранів Ейсмонт В.А кладу квіти на могилі 
загиблим героям. 9 травня 2012 р.
В день Чорнобильської трагедії. 26.04.2012 р. м.Вільнянськ. Зліва на право: 
ліквідатор аварії на ЧАЕС Аксютін А.Г., вдова ліквідатора аварії на 
ЧАЕС Коновал Л.А., голова ради ветеранів Ейсмонт В.А., ліквідатори аварії 
на ЧАЕС Тичкіна В.А та Ліннік Р.В., заступник начальника з кадрового 
забезпечення Вільнянського РВ Тарасенко А.В.


Зустріч з вдовами померлих та загиблих співробітників міліції, 
жінками – ветеранами ОВС з нагоди святкування 8 Березня. 7.03.2012 р. м.Вільнянськ.

Колишній начальник УВС Запорізької області комісар третього рангу Казаков С.М.
серед співробітників Вільнянського РВ.


Іноземні слухачі Академії МВС СРСР під час практики у Вільнянському РВ.
 Заняття проводить начальник райвідділу Носко Я.М. 1987 р.
Колишній начальник УВС Запорізької області комісар третього рангу Казаков С.М.
серед співробітників Вільнянського РВ.

Особовий склад Вільнянського РВ разом із
 начальником Носко Я.М. (другий ліворуч). 1987 рік.

Участковый инспектор милиции Сторчевой В.Н. инструктирует
членов ДНД


Старший участковый инспектор милиции Вольнянского РО Баканов Ю.А.
проводит сход жителей ул.Гоголя в г.Вольнянске
Пролетарии всех стран соединяйтесь


Народный комиссариат внутренних дел

Управление
Екатеринославской губернской
рабоче-крестьянской милиции

ноября 4 дня 1923 г.СВИДЕТЕЛЬСТВО

Предъявителя сего тов. Сергиенко Ивана Филипповича родившегося в 1899 году прослушал трехмесячные курсы красной милиции при Екатеринославской Губмилиции и успешно выдержал в Комиссии установленное испытание.
На основании чего и выдано тов. Сергиенко Ивану настоящее свидетельство, дающее ему право на занятие должности старший милиционер.

                                                           Основание: Приказ Главмилиции от 22 февраля 1923
                                                                                года за № 103

Начальник Екатеринославской Губмилиции                               подпись
Начальник курсов                                                                           подпись
Комиссар                                                                                         подпись

Делопроизводитель                                                                        подпись


Комментариев нет:

Отправить комментарий